Atutem powiatu jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Z Brzeska do Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice dotrzemy w 50 minut, a do Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach w niecałe dwie godziny. Każde z lotnisk zapewnia regularne połączenia międzynarodowe. W promieniu 60 kilometrów znajdują się trzy duże ośrodki miejskie: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.
Powiat Brzeski inwestuje w kształcenie specjalistów z różnych dziedzin w trzech szkołach branżowych: Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, Zespole Szkół w Czchowie i Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku (łącznie kształci się w nich 2347 uczniów, dane z 30.09.2022 r.).
Powiat opiera szkolnictwo średnie na analizie rynku pracy, bowiem dostosowanie edukacji do jego potrzeb przekłada się na rozwój regionu, gdyż do zakładów pracy trafiają świetnie wykształceni pracownicy, specjaliści i fachowcy w danej branży.
Dyrektorzy szkół branżowych są zaangażowani we współpracę z lokalnymi zakładami pracy. W szkołach powstają klasy patronackie, a przedsiębiorcy umożliwiają uczniom odbycie staży i praktyk w swoich firmach. Szkoła jest otwarta na kształcenie uczniów jako potencjalnych pracowników zgodnie z zapotrzebowaniem działających w okolicy zakładów.
W 2022 r. Powiat zakończył pięcioletni projekt pn. E-usługi w informacji przestrzennej. Projekt dotyczył rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej, a także cyfryzacji informacji przestrzennej oraz rejestrów publicznych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Projekt przyczynił się do rozwoju elektronicznej administracji oraz podniesienia jakości i dostępności e-usług. Przyjęliśmy strategię zbliżenia Klienta do Urzędu, uproszczenia wewnętrznych procedur i ograniczenia czasu skutecznej obsługi inwestorów.
Na terenie powiatu brzeskiego funkcjonuje Strefa Aktywności Gospodarczej w Szczurowej. Jest to obszar o pow. 20 ha w całości objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie umożliwia budowę obiektów usług komercyjnych oraz produkcyjnych. Teren SAG jest w pełni uzbrojony (woda, kanalizacja gaz, prąd). Ponadto Gmina Borzęcin (8,32 ha) posiada już projekt oraz pozwolenie na budowę SAG w Borzęcinie, a Gmina Brzesko (20 ha) jest na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej.
Według przeprowadzonych ekspertyz źródła geotermalne znajdują się pod zachodnią częścią Brzeska na działkach nieopodal szpitala, których właścicielem jest gmina. Gmina obecnie czeka na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej związaną z dotacją na odwiert rozpoznawczo-wydobywczy.
Gorące źródła pod Brzeskiem znajdują się około 2 kilometrów w głąb ziemi, a woda znajdująca się w nich ma mieć temperaturę 60 stopni Celsjusza oraz właściwości lecznicze.
Na północy powiatu brzeskiego rozciąga się nizinna, żyzna i malownicza Kotlina Sandomierska, a zachodnie granice oparte są o brzeg Wisły. Południowa część to malownicze Pogórze Wiśnickie, będące częścią polskich Karpat. Tu granice powiatu wyznacza jedna z najpiękniejszych polskich rzek górskich – Dunajec. Malownicze pagórki, piękny i czysty Dunajec, zbiornik wodny w Czchowie i niemal górski charakter gminy Iwkowa przyciągają wielu turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas na łonie przyrody, wędrując pieszo, uprawiając turystykę rowerową, korzystając z atrakcji sportów wodnych, jazdy konnej i wielu innych propozycji z bogatej oferty turystycznej.
Powiat Brzeski oferuje bardzo wiele różnorodnych atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Atutem jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Na miejscu turysta znajdzie bogatą ofertę gastronomiczno-hotelową. Przez powiat przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe Euro Velo 4 i Euro Velo 11 oraz sieć szlaków lokalnych, jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec i wiele innych. Przez Brzesko prowadzi również najbardziej znany na świecie szlak pielgrzymkowy – szlak Jakubowy.
Najbardziej rozpoznawalnym produktem ziemi brzeskiej jest warzone tu od 1845 roku piwo Okocim, a zabytkowa część browaru, założonego przez Barona Goetza, jest jedną z atrakcji historycznych Brzeska. W Powiecie jest także wiele ciekawych obiektów historycznych. Jednymi z najcenniejszych są zamek w Dębnie, pałac Goetzów w Brzesku, Baszta w Czchowie czy Dwór w Dołędze. Jest również kilka pięknych, drewnianych kościołów, które włączone są do szlaku architektury drewnianej. Celem wielu pielgrzymek i ważnym miejscem kultu jest Szczepanów, gdzie urodził się święty Stanisław – Patron Polski. Turyści i pielgrzymi znajdą tu piękną bazylikę oraz kaplicę upamiętniającą miejsce narodzin i cudowne źródełko.
Niezwykle interesująca jest również oferta kulturalna i kulinarna. Na terenie powiatu odbywa się wiele imprez pokazujących kulturowe bogactwo tych terenów. Najbardziej znane wydarzenia to Święto Chleba w Brzesku, Święto Suszonej Śliwki w Iwkowej, Turniej Rycerski w Dębnie, Święto Grzyba w Borzęcinie, Baszta Jazz w Czchowie, Piknik Lotniczy w Strzelcach Małych i Krakowski Wianek w Szczurowej.
Do odwiedzenia Ziemi Brzeskiej zapraszamy wszystkich, którzy chcą skorzystać z przyjemnego i aktywnego wypoczynku. Turystów zmęczonych hałasem dużych miast z przyjemnością ugoszczą liczne gospodarstwa agroturystyczne.