Invest in Powiat Brzeski

4

Poznaj Powiat Brzeski

LOKALIZACJA

Powiat Brzeski położony jest na styku dwóch krain geograficznych, Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Wiśnickiego, których granicę wyznacza przecinająca go autostrada A4. W skład powiatu wchodzą miasto i gmina Brzesko, miasto i gmina Czchów oraz gminy: Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Iwkowa i Szczurowa. Powiat Brzeski zajmuje powierzchnię 591 km², a jego teren zamieszkuje 91 996 mieszkańców (dane GUS z dnia 30.06.2022 r.).

POŁACZENIA KOMUNIKACYJNE

Atutem powiatu jest znakomita dostępność komunikacyjna. Do Brzeska można dojechać autostradą A4 lub nowoczesną linią kolejową, a następnie dotrzeć do dowolnego miejsca świetnie rozwiniętą i komfortową siecią dróg lokalnych. Z Brzeska do Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice dotrzemy w 50 minut, a do Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach w niecałe dwie godziny. Każde z lotnisk zapewnia regularne połączenia międzynarodowe. W promieniu 60 kilometrów znajdują się trzy duże ośrodki miejskie: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów. Przez powiat przebiegają międzynarodowe szlaki rowerowe Euro Velo 4 i Euro Velo 11 oraz sieć szlaków lokalnych, jak Wiślana Trasa Rowerowa, Velo Dunajec i wiele innych. Przez Brzesko prowadzi również najbardziej znany na świecie szlak pielgrzymkowy – szlak Jakubowy.

CO W WOLNYM CZASIE?

Obszar powiatu o wyraźnie południkowej rozciągłości, obejmuje dwie odmienne krainy geograficzne: Kotlinę Sandomierską na północy i Pogórze Wiśnickie na południu. Obszary południowo-wschodnie, oparte o brzeg Dunajca, są ważnymi i popularnymi terenami turystyki pieszej i rowerowej. Znajdujący się natomiast w gminie Czchów zbiornik wodny – jezioro Czchowskie – stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Ziemia Brzeska to urozmaicony teren – niziny, góry, pola, lasy, czysta woda i wiele zabytków reprezentujących różne style i epoki.
Najbardziej rozpoznawalnym produktem ziemi brzeskiej jest warzone tu od 1845 roku piwo Okocim, a zabytkowa część browaru, założonego przez Barona Goetza, jest jedną z atrakcji historycznych Brzeska. Główną atrakcją turystyczną powiatu jest zamek średniowieczny w Dębnie, XIX-wieczny dwór szlachecki w Dołędze, ruiny średniowiecznego zamku z XIV w. w Czchowie oraz wiele zabytkowych obiektów sakralnych. Warto odwiedzić Szczepanów – miejscowość, w której urodził się św. Stanisław, Patron Polski. W prezentacji kulturowego krajobrazu Ziemi Brzeskiej nie można pominąć pałacu rodziny Goetzów-Okocimskich, który należy do jednego z ciekawszych zabytków Małopolski.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W POWIECIE

Jednym z kluczowych parametrów zachęcających do inwestowania na terenie powiatu brzeskiego jest ciągle rozwijająca się infrastruktura drogowa. Niezaprzeczalnie dużym atutem jest znakomita sieć komunikacyjna i położenie serca naszego powiatu czyli miasta Brzeska w bezpośrednim dostępie do autostrady A4, dwóch dróg krajowych (DW 75 i DW 94) oraz linii kolejowej. Co więcej na terenie powiatu brzeskiego są miejsca idealne do ulokowania inwestycji jak np. Strefa Aktywności Gospodarczej w Szczurowej, a w planach są jeszcze dwie SAG – w Gminie Borzęcin (8,32 ha) i Gminie Brzesko.
Według danych GUS z dnia 31 grudnia 2021 roku na terenie powiatu brzeskiego zarejestrowanych jest prawie 9 tysięcy podmiotów gospodarczych, działających głównie w budownictwie, handlu i przetwórstwie przemysłowym. W większości są to mikro i małe przedsiębiorstwa, aczkolwiek na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąt dużych firm o krajowym i międzynarodowym zasięgu.

1. Carlsberg
2. Zasada
3. Canpack
4. Pagen

5. Rabek
6. Roeslein&Associates
7. Granit
8. Chemiplast​

9. Ramelbud
10. M3 System
11. Proster
12. Multimedia